seo-technikak-webaruhazak-szamaraa
Picture of Barbara Racz

Barbara Racz

SEO technikák webáruházak számára

A keresőoptimalizálás mindig is fontos része volt az online marketingnek. Az utóbbi években viszont egyre több embert érdekel ez, hiszen egyre többen fognak online vállalkozásba, olyanok is, akik nem jártasak az e-kereskedelemben és az online marketingben. Ennek köszönhetően nagyon sokan tévesen közelítik meg a keresőoptimalizálást.

Sokan azt gondolják, hogy a SEO (amely az angol Search Engine Optimization rövidítése) valami nem professzionális trükközés, ügyeskedés a weboldallal, webáruházzal, hogy az előre kerüljön a Google találati listában. Pedig szó sincs ilyenről. Éppen ezért, ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy pontosan milyen, igenis professzionális SEO technikák vannak, amikkel előrébb rangsorolható a webáruházad a keresőben.

Tartalom

keresési találat

A keresők működési elve és a keresőmarketing

A Google keresőjének algoritmusa robotokból épül fel, amik pásztázzák az internetet, és ha valami változást észlelnek egy weboldalon, beindexelik azt, hogy a lehető legfrissebb tartalmat tehessék közzé egy keresés során. A keresőoptimalizálással az a cél, hogy folyamatos legyen az indexelés folyamata a weboldalon. Ha valamit közzé teszel, az nem jelenti azt, hogy egyből megjelenik a Google robotja és indexeli azt az oldalt. Rengeteg minden befolyásolja, hogy mi alapján dönt úgy, hogy a te weboldaladat hamarabb indexeli, mint másokét, és természetesen azt is, hogy mennyire gondolja azt, hogy a te tartalmad legfontosabb, és azt előrébb kell megjeleníteni, mint a versenytársakét. Ezeket a befolyásoló tényezőket két nagy csoportra lehet bontani, amikbe besorolhatók az egyes SEO technikák:

  • On-site SEO: a weboldalon belüli tartalmi és technikai optimalizálás
  • Off-site SEO: ez a weboldal hitelességéért felel, ez a linképítés

On-site SEO technikák

Az on-site SEO technikák további két nagy csoportra oszthatók, tartalmi és technikai optimalizálásra. Az előbbi hosszadalmas és rengeteg munkát igényel. Az utóbbival gyakorlatilag csak egyszer kell foglalkozni, esetleg időszakonként, évente egyszer újból “elővenni”, és ha szükséges, fejlesztéseket végrehajtani.

1. Tartalommarketing

Az egyes SEO technikák közül talán a sokak számára legismertebb a tartalomra vonatkozó optimalizálás. A Google számára nagyon fontos a weboldalad, webshopod tartalma. Fontos, hogy azok a kulcsszavak, amikkel a felhasználók keresnek a Google keresőjében, azok megtalálhatóak legyenek a weboldaladon. Ez persze nem azt jelenti, hogy csak úgy oda kell írni egy-egy oldalra az adott kulcsszót minél többször, hanem az is fontos hogy valós, hiteles és minél informatívabb információt közölj és abban forduljanak elő a kulcsszavak “természetesen”.

Tehát, a Google azt szereti, ha a felhasználóknak készül a tartalom. Egy cikk vagy egy termékleírás úgy íródjon, hogy az hasznos információval szolgáljon egy olvasónak, potenciális vásárlónak. Ezért a kulcsszó előfordulásának mennyiségét is szigorúan figyelembe veszi az algoritmus. Átlagosan 100 szóra vetítve 3%-os kulcsszómennyiséget enged. Ez változhat szegmensenként, de a szöveg hossza is befolyásolja.

Szintén fontos, hogy tagold a szöveget bekezdésekre, címekre, alcímekre. Használj szinonimákat, így elkerülheted, hogy sokszor szerepeljen az adott kulcsszó, valamint azért is jó, mert a szinonimákból a Google robotja még könnyebben beazonosítja, hogy miről szól az adott tartalom. Ez a TF/IDF index szempontjából is fontos, amely egy érték, amit a Google ad az oldalnak. Ez az érték fejezi ki, hogy mennyire fontos, értékes, informatív az adott tartalom, tehát nem csak a kulcsszavak mennyisége számít. Ez az érték azonban önmagában nem ér semmit, ez más oldalakhoz viszonyítva fejezhető csak ki.

a) A helyes tartalom és a kulcsszavak kiválasztása

Nem elég, hogy tudod, hogy kell jó cikket írni vagy kiváló termékleírást kreálni, ha nem tudod, miről és milyen kulcsszavakkal írj. Érdemes feltérképezni a versenytársaidat, hogy eldöntsd ezeket. Keress a Google-ön, és ha megtaláltad azokat a versenytársakat, akik előtted vagy éppen a találati lista tetején végeznk, akkor őket kell elemezni, azt megvizsgálni, hogy ők, hogyan kerültek oda, hiszen ő eléjük akarsz kerülni. Tehát a versenytársak elemzése egy elengedhetetlen része a tartalmi optimalizálással kapcsolatos SEO technikáknak.

Vannak különböző eszközök, amikkel feltérképezheted a versenytársakat. Erre jó példa a BuzzSumo, amivel megtudod nézni, hogy a versenytárs milyen tartalmakkal népszerű. Ha van egy téma, amiben gondolkozol, akkor azzal kapcsolatban is keresgélhetsz kulcsszavakat a Google Trends vagy az Ubersuggest segítségével is. Szintén kiváló eszköz a Google Analytics és a Search Console, amikkel a saját oldalad látogatottságát mérheted. Ezekből egyébként rengeteg hasznos információt vonhatsz le, hogy hogyan találtak rád, milyen kulcsszavakkal, stb.

BuzzSumo

A kulcsszó kiválasztásánál szintén fontos, hogy olyan kulcsszavakat válassz, amikre kevés a verseny. Ez azért jó, mert így könnyebben rád találnak majd. Ha olyan kulcsszavakat választasz, amiket rengeteg cég használ, akkor nehéz lesz kitűnni a tömegből. Ahhoz, hogy ilyen kulcsszavakat válassz, a Long Tail elmélet szerint kell eljárnod. Ennek lényege, hogy nem egy kulcsszót használsz, hanem egy kulcskifejezést.

Például a ‘swift’-re elég sok mindent ki fog dobni a Google, a ‘suzuki swift’-re már valamivel kevesebbet. Ettől függetlenül még mindig sok keresési találat lesz, így a verseny és a költségek is nagyok még ennél a kulcskifejezésnél is. Ha már a ‘suzuki swift alkatrészek miskolc’ kifejezést választod, akkor már sokkal jobban leszűkíted a célközönséget arra, akik neked szóba jöhetnek, és könnyebben fognak rád találni, mert kevesebb versenytárssal kell szembenézned.

Ha a webáruházad dropshipping üzleti modell szerint üzemel, akkor a termékleírásokat a beszállítópartneredtől kapod. Ez nagy könnyedség, hiszen egy-egy termékleírás részletes, informatív, kulcsszavakkal ellátott megírása időigényes lenne. Azáltal, hogy már kész leírásokat kapsz, rengeteg időt megspórolhatsz, és helyette más SEO technikák használatára öszpontosíthatsz. A Syncee dropshipping platform például azért jó választás, mert az ellenőrzött beszállítóinak és termékeinek köszönhetően minőségi leírásokat fogsz kapni a termékek mellé. Persze, nem biztos, hogy minden beszállító foglalkozik a keresőoptimalizálással, tehát érdemes ellenőrizni, hogy valóban nem szükséges-e a leírásokhoz nyúlnod és SEO technikákat bevetned.

b) SEO tippek üzleti blogoknak

A SEO technikák közül az egyik legfontosabb a blogolás, hiszen ez elengedhetetlen ahhoz, hogy folyamatosan frissüljön weboldalad. Ez lehet klasszikus értelemben vett blog is, amiben szakmai cikket teszel közzé, de lehet csak egy hírek menüpont is, ahol az aktuális, az iparágadba vágó hírekről számolsz be rendszeresen. Gyakorlatilag bárhogy nevezheted ezt, például magazinnak is. A lényeg, hogy rendszeresen tegyél közzé valamilyen szöveges tartalmat. Ez nem azt jelenti, hogy minden héten valamit gyorsan összedobsz és kiraksz, hogy na ezzel el is van intézve az új tartalom az oldalra. Természetesen legyen rendszeresen új tartalom, de ezen tartalmak informatívak, hasznosak legyenek a felhasználóknak.

A fentebb említett tartalmi- és kulcsszókövetelményeknek ezek a cikkek, bejegyzések, hírek feleljenek meg. Ügyelj arra is, hogy ne rendszertelenül publikálj tartalmakat. Ha hetente egy cikket tudsz közzétenni, akkor mindig heti egy legyen, ne egyik héten három és utána egy hónapig semmi. Ez azért fontos, mert a Google robotját oda lehet “szoktatni” a weboldaladra. “Tudni fogja”, hogy mikor menjen indexelni. Például, ha te szerdánként teszel közzé mindig egy újabb hírt, akkor egy idő után ezek szinte azonnal indexelődni fognak.

Fontos, hogy legyen kapcsolódó cikkek blokk és kommentszekció is, ezek is hozzá tesznek az oldal SEO-jához. De az is fontos, hogy a blog az adott weboldalon, webáruházon belül legyen, ne egy külön oldalon. A bejegyzés első 4-5 mondatában mindig foglald össze, miről lesz szó, hiszen a Google ezeket értelmezi, és ezeknek kiemelt jelentőséget tulajdonít.

Használj Trackbacket, vagyis helyezz el hivatkozásokat a blogposztjaidban, melyek más weboldalak blogjában szereplő cikkekre mutatnak. Ez a Google számára automatikusan visszahivatkozást jelent a te cikkedre. De fontos, hogy ne csak kattintási célból helyezd el ezeket a linkeket, ne mutogassatok csak úgy egymás blogjára, mert ezt érzékeli a Google és emiatt hátrébb fogja sorolni a webáruházadat. Az is fontos, hogy a tartalom kapcsolódjon egymáshoz.

Webáruház üzemeltetése esetén a beszállítópartnereiddel is felveheted kapcsolatot, hogy a blogjaitokban egymásra hivatkozzatok, cseréljetek linkeket. A Syncee platform nemcsak azért előnyös választás, mert itt beszállítók sokaságát találod, hanem mert az alkalmazáson belül elérhető egy Messenger funckió, amelyen keresztül könnyedén kapcsolatot teremthetsz és tarthatsz a Syncee Marketplace-en talált beszállítókkal.

2. Technikai SEO

A technikai keresőoptimalizálást rengeteg SEO technika alkotja. Ezek közül több egyszerűen és könnyedén elvégezhető, de ettől még jelentős a hatásuk. Mivel technikai dolgokról van szó, ezek nagyban befolyásolják a webshopod működését, sebességét, feltérképezési képességét. Ha valamiben hiányt szenved a weboldalad, könnyen a találati listák alján találhatod magad, még akkor is, ha más SEO technikákat megfelelően alkalmazol.

a) A domain kérdése a SEO-ban

Sokan nem is gondolják, hogy a domain név választása is a SEO technikák részét képezi. A domain név választása nem egyszerű, hiszen ennek nemcsak a cégedet kell tükröznie, hanem a keresés során megtalálhatónak kell lennie. Sokak számára egyértelmű, hogy a cég neve lesz a domain név is, ez adott esetben lehet nagyon jó és nagyon rossz is. Van, hogy a név megegyezik egy kiváló kulcsszóval és így ez egy jó választás, de van olyan, hogy egy olyan névvel rendelkezik a cég, ami nem mond semmit és így rátalálni is nehéz.

Ezért mindig érdemes több domaint választani, mindig legyen egy domain a cég nevével, esetleg a cég rövidítésével, monogramjával és ezeken kívül még egy vagy kettő olyan domain név, amely valamelyik hasznos kulcsszavad. Természetesen csak egy domainen legyen maga a weboldal, a második esetleg harmadik aktív domain legyen átirányítva arra, amin az oldal van. Így akárhogyan is keresnek az emberek, megfogják találni az oldaladat. Természetesen lehet kettő-három domainnél többet is megvásárolni és akár ezeket is élesben használni és átirányítani, de általában kettő-háromból már jól megtalálható egy cég.

Nemcsak a domain névben szereplő kulcsszó a fontos, hanem a domain hitelessége is számít. Illetve, az oldal hitelessége is, valamint a domainre és az oldalra mutató linkek és azok minősége. Ezek hitelességét a MOZ segítségével megnézheted és összehasonlíthatod a versenytársakéval.

b) Tárhely jelentősége a SEO-ban és a navigáció

A weboldal betöltődésének sebessége fontos befolyásoló tényező a keresőoptimalizációban. Ezért a tárhely választást is a SEO technikák közé sorolhatjuk, hiszen ez nagyban befolyásolja a weboldal sebességét. Az átlagos weboldal betöltés 0.99 másodperc, ezért neked ezen érték elérésére kell törekedned.

A tárhelynek biztonságosnak is kell lennie. A Google számára fontos, hogy mindig elérhető legyen az adott weboldal és ne legyen támadható. A https jelölésű, azaz SSL tanúsítvánnyal ellátott oldalakat előnyben részesíti, ezért mindenképp ajánlott ezt neked is beállítani.

SSL tanúsítvány

A technikai SEO technikák közé sorolható a menü és navigáció felépítése is, ezért a menük elnevezése és a linkek tartalma is fontos, hogy beszédes legyen. Illetve, az oldalon belül legyenek keresztlinkek, hogy ne csak egy helyről lehessen elérni az aloldalakat. A top 10-es oldalaknak átlagosan 130 belső linkjük van.

c) Keresőbarát URL és a honlap forráskódjának felépítése

Webmorzsa: URL helyett használj webmorzsát a honlapodon, hogy a Google találati listában átláthatóbb legyen a weboldalról megjelenített találat. Ez a mobilos találati listában kifejezetten előnyös, ezért a SEO technikák közül ez is egy olyan, amit mondhatni kötelezően érdemes használni.

Webmorzsa

Keresőbarát URL: A weboldaladon belüli URL-ek kulcsszavakból épüljenek fel és ne semmitmondó jelekből, betűkből, számokból. Az URL-ben látszódjon az oldal felépítése, milyen oldalakon keresztül található meg az adott aloldal. Ne legyen túl hosszú az adott URL, a top 10-es oldalak átlagos URL hosszúsága 36 karakter. Minél kevesebb ‘/’ (per)jel legyen benne, ez jelzi a Google-nek, hogy nem mély az oldal és a Google ezt szereti. ‘_’ (alsóvonás) jel helyett pedik – (kötő)jel legyen az URL-ben.

Keresőbarát URL

Oldaltérkép: Az egyes SEO technikák közül nem mindegyik közvetlenül látható vagy észrevehető egy felhasználó számára, viszont a Google számára igen. A sitemap vagy oldalérkép is ilyen, ez a weboldaladat böngésző felhasználó számára gyakorlatilag haszontalan, de a Google számára annál fontosabb. Készíts egy xml fájlt, amit tölts fel a szervered gyökérkönyvtárába, ez a Google keresőrobot számára mutatja az oldalad felépítését.

Meta elemek: A HTML forráskód legelején a fejléc (<head>…</head>) részében szerepelnek. Ezek az oldallal kapcsolatos háttérinformációkat tartalmazzák a böngészők és a keresők számára. Alkalmazz a weboldalad minden egyes aloldalán különböző, mindig az adott aloldalra jellemző, leíró címet (<title>). Összefüggő, értelmes és kulcsszavakkal dúsított szöveget jeleníts meg. A cím mellett használj még leírást (<meta name=”description”…>) is, amiben összefoglalod az oldal tartalmát minél több hasznos információval és kulcsszóval. Ezt hasonlóan kell elképzelni, mintha egy hirdetés szövegét fogalmaznád meg. Manapság már keveset számítanak a keresőoptimalizációban a meta elemek, de ennek ellenére érdemes őket alkalmazni, mert a Google találati listában a weboldaladdal kapcsolatos információk közt megjelenik, így inkább reklám értékkel bír ez, mintsem a SEO technikák egyik meghatározó eleme lenne.

Meta leírás

d) Szemantikus jelölések a honlapon

Jelentéstani jelöléseket kell alkalmazni a honlapon, hogy a keresőrobot meg tudja különböztetni a fontos és kevésbé fontos tartalmakat. Ezért a címsorok fontosságát jelölni kell a kódban: <h1>, <h2>, <h3>, stb. A <h1>-ből mindig csak egy lehet egy adott oldalon (cím), a többiből több is és <h6>-nál lejjebb menni a jelölésben nincs értelme, mert a Google azt már nem értelmezi. Illetve a sorrendet se keverd össze. Fontos, hogy ezekben a címsorokban a kulcsszavakat is használd, de például a <h2> szövege ne egyezzen meg a <h1> szövegével, ezek különbözőek legyenek.

e) SEO technikák a mobilkorszakban

Keresőoptimalizálás szempontjából 2017-ben léptünk be a mobilkorszakba, ekkortól indexeli külön a Google a mobilos verzióját egy weboldalnak. Ma már mobilon több keresés van, mint asztali gépeken, ezért a keresőoptimalizálás telefonra az elsődleges, és fontos, hogy a webshopod reszponzív legyen. Mindenképp teszteld, hogy mobilbarátnak minősül-e az oldalad, és ha azt látod, hogy nem az, akkor mindenképp alkalmazd az egyes, a weboldal mobil verziójára hatással lévő SEO technikákat.

A Google azt szereti, ha minél több, és minél változatosabb tartalom szerepel egy oldalon (szöveg, kép, videó stb.), és ezeknek informatívnak kell lenniük. Arra azonban figyelj oda, hogy ezeknek a mérete a lehető legkisebb legyen, ne lassítsa a weboldalt, emellett pedig az is fontos, hogy a kód maga is minél kevesebb helyet foglaljon. Így lesz az oldalad átlátható és gyors a Google számára, így tudja könnyen indexelni.

Az emberek türelmi ideje valahol 3-4 másodperc környékén van. A Google PageSpeed Insights segítségével lemérheted, hogy az asztali és külön mobilos verziója a weboldaladnak mennyire gyors. Az itt kapott eredmények alapján kell korrigálni a webáruházad mobilos verzióját.

A GTmetrix is egy kiváló SEO eszköz, hogy összehasonlítsd weboldalad a konkurensekével, így könnyen kiderítheted, hogy hol kell még fejlődnöd hozzájuk képest. Ennek segítségével azt is megnézheted, hogy egyes elemek mennyi idő alatt töltődnek be a weboldaladon, így könnyen kiszúrhatod azt, ha valami nagyon lassítja az oldaladat.

SEO technikák

A mobilmegjelenésre való optimalizálás egyik hasznos eszköze a Google AMP (Accelerated Mobile Pages). Ennek segítségével a weboldalad fejlesztője sablonok alapján tudja összeállítani a weboldalad egyes oldalainak mobilos kinézetét. Ez egy nyílt forráskódú HTML keretrendszer, így bárki számára hozzáférhető. A Google AMP segítségével minden felesleges formázási elem eltűnik az oldalról, csak a hasznos információk maradnak meg átlátható formában és ennek köszönhetően sokkal gyorsabb lesz az oldalad. A Google a találati listában az ilyen weboldalakat előrébb helyezi.

f) Képek és videók optimalizálása

A fentiekből már kiderült, hogy a sebesség az egyik nagy befolyásoló tényezője annak, hogy weboldal hol helyezkedik el a találati listában. A weboldal sebességét nagyban befolyásolja az ott használt képek mérete is, ezért a cél, hogy azok minél kisebb méretben legyenek feltöltve.

Ha törlöd az EXIF adatokat (a képek tárolják azt, hogy milyen fényképezőgéppel készültek a képek, mikor készültek, stb.), akkor már kevesebbet fognak foglalni a képek, melyeket fel szeretnél tölteni webáruházadba. Az EXIF adatok közül azt érdemes megtartani, hogy mi szerepel a képen, miről szól a kép, a Google ezt szereti. Használj különböző képtömörítőket, amivel csökkentheted a képek méretét. Ekkor persze romlik a képek minősége, de megfelelő beállításokkal megtalálhatod azt az egyensúlyt, hogy nem lesz nagy a kép mérete, de szemmel láthatóan még nem romlik a képminőség annyit, hogy használhatatlan lenne. A legjobb ha 150 kb-nál nem foglal többet egy kép.

A kép méretén kívül fontos még a kép neve is, ne IMAGE72, DSC2512 és hasonló stock elnevezésekkel töltsd fel a képeket a weboldaladra. A kép neve legyen beszédes, leíró jellegű, szerepeljen benne a kulcsszavad és kötőjellel válaszd el a szavakat. Kerüld a stockfotókat, mert azok sem SEO barátak, használj saját képeket inkább.

Ha dropshipping webáruházat üzemeltetsz akkor a beszállítódtól kapott termékképeket fogod használni webshopodban, ettől még persze szintén fontos a képek optimalizálása. A Syncee ilyen szempontból jó választás, hiszen a Marketplace-en csak ellenőrzött beszállítók termékei találhatók, ellenőrzött termékképekkel és termékadatokkal. Így sok esetben már olyan egyedi termékképeket fogsz kapni, amik már előre optimalizálva vannak. Így a SEO technikák képek méretére vonatkozó alkalmazásával már nem kell bajlódnod.

De az is javít a helyezésen, ha a kép melletti szöveg relevanciában van a képpel és ott a kulcsszó is megtalálható. A képnek legyen címe és képaláírása is megadva, valamint a helyettesítő szövegről se feledkezz meg. Utóbbi akkor jön jól, ha valamiért nem töltődik be az adott kép, hiszen akkor ez a szöveg fog megjelenni.

Érdemes az oldaltérképen kívül képtérképet is készíteni a weboldalad számára, amiben szerepel az összes kép és a hozzájuk tartozó összes információ.

A legfontosabb URL-jeiden legyenek videók, mert a Google szereti a videókat, a találati listában ezeket ki is emeli. A videót töltsd fel minél több videómegosztó portálra ugyanazzal a névvel, címkével, leírással, egyedi képpel: YouTube, Vimeo, Videa, Indavideo. A Google szeret minél több videót listázni egy keresés során, és ha a te videód felel meg a keresési eredménynek és az fel van töltve több videómegosztóra is, akkor nagy az esély rá, hogy csak a te videódat fogja kilistázni többször és nem a te videódat egyszer és mellé a versenytársak videóit.

A YouTube-videóknál fontos még, hogy be legyen kapcsolva a kommentelés lehetősége. Készíts feliratot a videókra, ez is fontos a Google számára. Ösztönözd a nézőket, hogy a videó megtekintése után iratkozzanak fel a csatornádra. A feliratkozás a Google számára egyenlő azzal, hogy a felhasználó nagyon minőséginek találta a videódat.

g) Strukturált mikroadatok

A SEO technikák közül az egyik leghasznosabb a strukturált adatleíró séma, mert ez nem csak megkönnyíti a keresők számára a weboldal tartalmának értelmezését, besorolását, megértését, hanem a felhasználók számára hasznos információkat is közöl. Ennek segítségével nem csak egy aloldalnak érzékeli a Google az adott oldalt. Pontosan tudni fogja, hogy ez például egy recept, egy esemény, stb. A Google Adatkiemelő eszköz segítségével ezt be is tudod állítani. A Google Search Central teszt felületén pedig ellenőrizni tudod, hogy meg is jelennek-e a beállított adatok.

Strukturált mikroadatok

Off-site SEO technikák

Az off-site SEO technikák már kevésbé szerteágazók az on-site SEO technikákhoz képest. Ez gyakorlatilag egy nagy keresőoptimalizálási technikából áll, a linképítésből, amivel a weboldal hitelességét lehet befolyásolni.

1. Linképítés

A top 10-es oldalaknak átlagosan 2080 viszontlinkjük van, átlagosan 1352 különböző domainről. Ezen linkek átlagosan 29%-a mutat a nyitóoldalra, a többi aloldalakra. Tehát, a feladatod neked is az, hogy az aloldalakat optimalizáld, ne a domaint. Ezt linkek szerzésével tudod elérni. Erre a legjobb módszer a fentebb említett blogolás, és hogy más cégekkel linkeket cserélj, amiket ugyebár saját blogbejegyzéseitekben helyeztek el.

Viszont a hangsúly nem a linkek menyiségén van, hanem a minőségen. Nem feltétlenül jó, ha minél több link mutat az oldaladra. Ha belevágsz a linkszerzésbe, ne a linkek száma lebegjen a szemed előtt, hanem a minősége ezeknek a linkeknek.

Szintén fontos, hogy nofollow attribútummal ellátott linkek is szerepeljenek ezek közt. A top 10-es oldalak viszontlinkjei átlagosan 6% nofollow linkkel rendelkeznek az említett 2080-ból. A Backlink Watch, Ahrefs segítségével megtudod nézni, hogy mennyi link mutat a weboldaladra és a linkekhez tartozó minden fontos információt.

Linképítésre jó módszer, hogy ha van olyan partnercég, akivel minőségi linket tudsz cserélni a már korábban említett feltételek alapján, vagy ha pr cikket jelentetsz meg magadról, vendégeskedsz valahol és írnak rólad, sajtóközleményt adsz ki. Írj top 10-es listákat, vagy bármi olyan listát, aminek a címében szám szerepel. Ezekre többen kattintanak, főleg ha 10-es és a 23-as szám van benne. Ügyelj arra, hogy értékes tartalommal legyenek ezek a cikkek ellátva. Ha sokan kattintják, sokan fogják megosztani, hivatkozni rá.

Fontos, hogy aki hivatkozik rád, az az oldal is keresőoptimalizálva legyen, kulcsszavak, képek, és minden más tekintetében. Minél régebbi oldal hivatkozik rád, annál jobb. A Wikipédia is hivatkozzon rád, ide vidd fel a cégedet te magad.

2. Közösségi média és a SEO

A Google-nek természetesen nincs közvetlen hozzáférése az olyan közösségi oldalakhoz, ami nem az ő tulajdonában van, mint például a Facebook. Ettől függetlenül ezek a platformok hatással vannak egy-egy weboldalra, és vannak információk, amiket azért a Google is lát, értelmez, mér. Éppen ezért mindenképp érdemes az ezzel kapcsolatos optimalizációt is a SEO technikák közé sorolni.

Ha valami nagyon terjed Facebookon, arra előbb utóbb Google-ön is rá fognak keresni, de ettől függetlenül is remek forgalomterelő hatása lehet a Facebooknak. Ezen kívül publikus linkszerzésre is lehet használni megosztásokon keresztül.

A Facebook egy-egy weboldalra gyakorolt hatása jelentős. A Google nézi a Facebook-oldalad nevében és annak URL-jében szereplő kulcsszavakat, valamint a névjegyadatokat is. Ezen kívül fontos számára a követők száma, az oldal elérése, bevonódási aránya, valamint a publikuslink-alapú posztok.

Lokális SEO

Ha webshopot üzemeltetsz, főleg, ha dropshipping webáruházat, akkor joggal merülhet fel benned a kérdés, hogy miért is van szükség a lokális SEO-ra. Egy online vállalkozás még nem zárja ki azt, hogy fizikai bolttal, üzlettel, irodával is rendelkezzen az. Ha pedig így van, akkor elképzelhető, hogy fontos, hogy a potenciális vásárlók, ügyfelek megtalálják a fizikális üzletet egy-egy Google keresés során. Ezt megkönnyítheted a Google Cégem fiók létrehozásával, és ott a céged adatainak megadásával.

Google Cégem

A Google Cégem elősegíti a céged láthatóságát és a megtalálhatóságát azzal, hogy mélyíti a Google és a céged integrációját. Ennek beállításával a keresés során a találati listában kiemelten megjelenhet a céged az általad megadott információkkal, képekkel, helyadatokkal, nyitvatartási idővel.

Az adatok kitöltése során itt is fontos, hogy jól átgondold, milyen kulcsszavakat használsz a szöveges részekben. A leírásban a város neve is szerepeljen, ahol árulsz, szolgáltatsz, stb. Fontos, hogy havonta néhány alkalommal frissítsd új tartalmakkal a Google Cégem oldaladat, adj hírt a fontos, cégeddel kapcsolatos információkról.

Ha kiemelten fontos számodra a lokális SEO növelése, akkor a földrajzi elhelyezkedésedet helyezd el a weboldalad főbb SEO elemeiben: domain, URL, meta elemek, H1-H2 címsorok, képaláírások, fájlnevek. Építs linket a helyi média segítségével, és a közösségi médiában is használd a földrajzi elhelyezkedésedet.

Tiltott eszközök a keresőoptimalizálásban

A fentiekből már kiderült, hogy milyen SEO technikákat kell alkalmaznod, és ezekből már valószínűleg az is körvonalazódott benned, hogy mit érdemes elkerülnöd, hogy nehogy hátrébb kerüljön a webshopod a találati listákban. Nemcsak hátrébbsorolás járhat bizonyos tevékenységekért, hanem akár az oldal letiltása is, ezért az alábbi listában szereplő viselkedéseket mindenképp kerüld:

  • Tilos háttérszínnel megegyező szöveges tartalom elrejtése az oldalon.
  • Tilos a kulcsszavak ömlesztett, összefüggéstelen megjelenítése, csak azért, hogy a keresőrobotokat manipuláld.
  • Tilos mást megjeleníteni a keresőrobotok számára és mást a felhasználók számára.
  • Tilos linkelni különböző spam oldalakra.
  • Tilos vírusokat terjeszteni.
  • Ma már tilos felugró ablakokat használni mobiloldalaknál, kivéve az exit popupot. Hátrébb sorolás jár érte. Felugró ablak csak akkor megengedett, ha törvényi kötelezettség miatt van ott, bejelentkezési adatok megadása miatt vagy ha olyan kicsi, hogy figyelmen kívül hagyható. Viszont lentebb görgetésnél már jelenhetnek meg felugró ablakok.
  • Tilos a duplikált tartalom, ez mindenre igaz. Duplikált tartalom például a cegnev.hu/valami és a cegnev.hu/valami/ egyszerre való alkalmazása. De duplikált tartalom az is, ha az oldal tartalma fordul elő többször különböző domainen, vagy ha a forráskód teljesen megegyezik két oldalon.

Súlyok a SEO-ban

A cikket végigolvasva már valószínűleg tudatosult benned, hogy a keresőoptimalizálás összetett dolog, rengeteg SEO technika létezik, amiket alkalmazhatsz és mondhatni kötelező is alkalmaznod. Viszont fontos kitérni arra is, hogy az egyes SEO technikák mekkora hatással vannak a webshopodra. A lenti lista rangsorolja az egyes SEO technikákat aszerint, hogy mik a legfontosabbak, melyekre figyelned kell.

  1. Domainszintű bejövő linkek jellemzői
  2. Oldalszintű bejövő linkek jellemzői
  3. Oldalszintű tartalom- és kulcsszójellemzők
  4. Oldalszintű technikai jellemzők
  5. Bevonódás és forgalmi jellemzők
  6. Domainszintű márkaismertség
  7. Domainszintű kulcsszóegyezés
  8. Domainszintű technikai jellemzők
  9. Oldalszintű közösségi média

Összegzés

Mindegy, hogy te magad szeretnél belekezdeni a webáruházad optimalizálásba vagy akár ügynökséggel fogsz dolgozni. Fogadd meg a fenti tanácsokat, vedd figyelembe a tényeket vagy kérd a partneredet, hogy alkalmazza ezeket a SEO technikákat, így már rövid időn belül előrébb fogsz kerülni a Google találati listájában. Ha kitartó vagy és a hosszú távú dolgokra is odafigyelsz, akkor idővel igazán előre kerülhetsz majd webshopoddal. Ekkor se dőlj majd hátra, folytasd tovább, amit elkezdtél, hogy megtartsd a kemény munkával elért helyezésedet.

Share this post

Related posts