syncee-logo-600x.png
Picture of Barbara Racz

Barbara Racz

A webáruház-indítás feltételei 10 pontban

Webáruház-indításon gondolkozol? Mielőtt fejest ugranál az online kereskedői létbe, néhány dolgot érdemes fontolóra venned. Vedd sorra, hogy mi szükséges az új e-kereskedelmi vállalkozás indításához, készíts terveket, állj elő stratégiákkal, és csak akkor tedd meg az első nagy lépést, ha igazán felkészültnek érzed magad rá.

A webáruház-indítás feltételeinek témaköre több irányból is megközelíthető. Ebben a cikkben arra helyezzük a hangsúlyt, hogy általánosságban milyen alaptudásra lehet szükséged, és olyan pontokat is érintünk majd, amik nem feltétlenül maguktól értetődőek a kezdő e-kereskedők számára.

Alábbi felsorolásunk a fontos alapokat adja meg. Amikorra a lista mindegyik elemét kipipálod, az azt követő szükséges lépések talán már maguktól kinyílnak előtted, és magabiztosan hozzáláthatsz a webáruház-indításnak.

Webáruház-indítás feltételei

Mik a webáruház-indítás főbb feltételei?

Amennyiben dropshipping üzleti modellt alkalmazva gondolkozol a webáruház-indításon, van valami, amiről jó, ha tudsz. Sok irányból hallhatsz arról, hogy egy dropshipping alapú online áruházat bármiféle tőke befektetése nélkül elindíthatsz, és könnyedén milliomossá válhatsz. Ez sajnos nincs így. A dolog nem ilyen egyszerű. A sikerért meg kell dolgozni.

Fel kell építened egy webáruházat, ez pénzbe kerül. Az sem igaz, hogy ha kész az online bolt már nincs is más teendőd, csak várnod kell a vevőkre és a rendelési igényekre. Rendkívül szerencsésnek kell lenned ahhoz is, hogy anélkül, hogy bármit tennél érte, valaki a Google-n rád találjon. Tervezd meg a stratégiádat arról, hogy mit szeretnél árulni, ki lesz a célközönséged, hogyan fogod a webáruházadat üzemeltetni, és milyen marketingtevékenységet fogsz folytatni.

1. Megengedheted magadnak?

Minden vállalkozás indításához előzetes tőkebefektetés szükséges. A webáruház-indítás költségei a következő elemekből tevődnek össze, a teljesség igénye nélkül.

  • A használt e-kereskedelmi platform havi előfizetési díja
  • Domain, hosting, SSL
  • A használt alkalmazások és szoftverek havi előfizetési díjai (termékadat-feltöltés, -frissítés, elhagyott kosár értesítők, hírlevélküldő szolgáltatás, számlázóprogram)
  • Webdizájner foglalkoztatása, vagy weboldal sablon díja
  • Marketingköltségek (hirdetés közösségi médián vagy Google-n)
  • Fizetési szolgáltatók díjai
  • Szállítási költség és logisztika

Ha webáruház-indítás előtt állsz, kérlek ne becsüld alá a kezdeti és a majd folyamatos kiadások, ráfordítások nagyságát. Arra is figyelj oda, hogy valószínűleg nem fogsz egyetlen olyan cikket találni az interneten, amelyben minden kiadásról írnak majd. Informálódj minél több forrásból, valamint saját tapasztalataid is lesznek majd.

Van itt még valami, amit a fenti listában nem láthatsz, ez pedig a termékkészletért való fizetés. Azért nem került bele a felsorolásba, mert ez attól függ, hogy dropshippinggel szeretnél dolgozni, vagy nem.

2. Dropshipping szolgáltatás vagy termékkészlet felhalmozása?

A dropshipping az elmúlt néhány évben vált igazán népszerűvé hazánkban, de az e-kereskedők körében világszerte is jelentős azok száma, akik még vagy nem hallottak róla, vagy a kifejezéssel bár találkoztak, de a jelentésével nincsenek tisztában. Sokan azért gondolkoznak webáruház-indításon a dropshipping piaci modell alkalmazásával, mert minden felől azt hallják, hogy szinte nulla munka- és pénzbefektetéssel, készlet nélkül jelentős jövedelemre tehetnek szert.

Nos, a dropshipping legnagyobb előnye valóban az, hogy nincs szükség előzetes készletfelhalmozásra. Nem kell a pénzedet fizikai termékekbe fektetned. A beszállító csak azt a terméket adja át a futárszolgálatnak – kvázi egyesével –, melyet a vásárlód már megrendelt, kifizetett. Az adott termék vagy közvetlenül a vevődhöz fog érkezni, vagy pedig hozzád, ha úgy kéred.

A webáruház-indítás előtt döntened kell arról, hogy szeretnél-e fizikai termékkészletet, hogy aztán azokat a legrövidebb időn belül elküldhesd vásárlóidnak, vagy akár aznapi átvételt biztosíts. Ebben az esetben jól fel kell tudnod mérni azt, hogy mekkora készletbe fektess bele, hogy elkerüld azt, hogy valamiből irreálisan sokat rendelj magadhoz, amelynek az eladása esetleg később gondot okozhat. A másik oldalról pedig az sem jó, ha túl keveset rendelsz egy népszerűvé váló termékből.

Ha a dropshipping mellett döntesz, a dolgod egyszerűbb lesz. Nem kell a logisztikával foglalkoznod, nem kell a raktározásba pénzt ölnöd, nem lesz fizikai termékkészleted. Arra kell odafigyelned, hogy megbízható beszállítókkal dolgozol együtt, akiknek jó minőségű-, és nem tucattermékeik vannak.

Dropshipping

3. A beszállítód raktárának helye

A webáruház-indítás során, amikor beszállítót keresel, rendkívül fontos olyan partnert választanod, akinek a raktára a célközönséged lokációjával megegyezik, vagy azzal szomszédos. A gyors szállítás egy sikeres webáruház kulcsa. Ha a szállítási idő másfél hét, vagy még annál is több, inkább válassz egy másik dropshipping beszállítót.

4. Milyen termékeket árulj?

Röviden: jó minőségű, prémium, egyedi termékeket, amelyre a célközönségednek igénye van. Minden más tőled függ.

Fontos, hogy a termék, amit árulsz közel álljon a szívedhez, érdeklődési körödhöz kapcsolódjon. Például, legyen valamely hobbidhoz köthető. Olyan kínálatot állíts össze magadnak, amely iránt a szenvedélyedet várhatóan nem fogod elveszíteni.

Akár annak is utánanézhetsz, hogy melyek a legnépszerűbb termékek mostanában a piacon. Kínálhatsz népszerű, vagy niche (a célközönséged piacáról hiányzó) terméket is.

Határozd meg a lehető legpontosabban azt, hogy milyen termékkategóriával fogsz dolgozni. Erre fogod a vállalkozásod identitását építeni, annak stílusát is ehhez mérten fogod alakítani. Fontos, hogy amit képviselsz az jól megfogalmazható, megfogható legyen, hogy a versenytársaidtól egyértelműen különbözni tudj. Tudd, hogy ‘miért’ árulod az adott termékeket.

Ha megtaláltad a számodra legszimpatikusabb termékkategóriát, akkor arról is meg kell, hogy bizonyosodj, hogy a célközönségednek szüksége, igénye van az általad választott árucikkekre, vagy hogy az érdeklődésük irántuk nagy valószínűséggel felkelthető. Ne égesd a pénzt, hogy csak egy legyél a sok online áruház közül. Ne kínálj olyan termékeket, amit a helyi plázában vagy szupermarketben egyszerűen beszerezhet a célközönséged. Tudjuk, nem könnyű olyasvalamit találni, ami a piacon még nem érhető el. Viszont, egy kreatív csavarral kitűnhetsz a tömegből. Például, ha csak egy adott színű termékeket értékesítesz – egy egyszerű példával élve.

5. A célközönséged meghatározása

A webáruház-indítás egyik fő eleme a célközönséged pontos meghatározása. Sok e-kereskedőnek ez azonban eszébe sem jut, pedig anélkül, hogy valaki ezt ne tisztázná, nehezen lehet sikeres, főleg a marketing tekintetében.

Miben lehet segítségedre, ha meghatározod, ki a célközönséged? Például abban, hogy az online hirdetéseiddel és termékeiddel kiket célozz meg. Ahhoz is fontos, hogy milyen üzeneteket készíts, amelyekkel meg tudod fogni a potenciális vásárlókat. Továbbá, a piaci stratégiáid megalkotásához összességében is hasznos lesz.

Határozd meg a saját buyer personádat (a célközönségedből kiemelt, egy fiktív potenciális vásárló), célcsoportodat a következő tényezőkre alapozva:

  • Demográfia (életkor, nem, lakóhely, tanulmányok, család mérete, jövedelem, házas vagy sem, vannak-e gyermekei vagy sem)
  • Munkával kapcsolatos adatok (munkakör, beosztás, vállalati szektor, cégméret)
  • Hobbi
  • Célok & kihívások (fő- és másodlagos célok, elsődleges- és másodlagos kihívások, hogyan segíthetsz neki ennek elérésében, megvalósításában)
  • Értékek & félelmek (mit értékelnek magasra, és mitől félnek a vásárlások alkalmával)
  • Pszichográfia, azonosítók (hitek, kultúra, attitűd, személyiségjegyek)
  • Vásárlási szokások (pl.: árak gyakori összehasonlítása, trendek követése, egyedi termékek választása)
  • Hatások (mi van rá hatással, reklámok, közösségi média és YouTube influencerek, előnyben részesített médiumok)
  • Vásárlási preferenciák

Még egy valami, amit ne felejts el meghatározni: hogyan segíthetsz a termékeiddel, a szolgáltatásoddal ezeknek az embereknek.

Célközönség meghatározása

6. Mi az üzeneted?

Legyen webáruházadnak egyedi identitása. Minden más áruház, márka rendelkezik ezzel. Mindannyian képviselnek valamit. Az identitás részét képezi a webshopod neve is – ezt a nevet kell majd hivatalosan beregisztrálnod, és a domainednek is fednie kell ezt. A shopod neve utalhat arra, hogy milyen termékeket, szolgáltatást kínálsz.

Miért szükséges egy üzenet meghatározása webáruház-indítás során? Azért, mert ez segít abban, hogy az emberek emlékezzenek rád. Valamint, megmutatja a céljaidat is, és a márkázás, branding kapcsán is fontos lesz.

Például, ha az üzeneted a Föld védelmével kapcsolatos, akkor a termékek amiket árulsz értelemszerűen természetbarátok (eco-friendly), és low- vagy zero-waste árucikkek.

Vizuális elemekkel is rámutathatsz az üzenedre. Játssz a színekkel, szimbólumokkal, stílusokkal, képekkel. Figyelj oda arra is, hogy a logód is utaljon arra, hogy mit képviselsz. A webáruházadnak egyedi dizájnnal is rendelkeznie kell: jó, ha el tudod érni azt, hogy egyetlen pillantás elég legyen ahhoz, hogy felismerjék, a te oldaladon járnak. Kereshetsz inspiratív stíluselemeket az interneten, de ne másolj le egy az egyben valaki mást. Legyél kreatív!

Legyen célod a vállalkozásoddal! Tudd, hogy miért árulod az adott termékeket, hogyan segíthetsz azokkal az embereken, miért fontos az, amit értékesítesz. Célközönséged számára azt az üzenetet is át kell adnod, hogy miért éri meg téged választani a versenytársaid helyett, persze mindezt finoman.

7. Melyik e-kereskedelmi platformot válaszd?

Elkerülhetetlen lépés annak kiválasztása, hogy mely e-kereskedelmi platformon tervezed a webáruház-indítást. Olvass utána, hogy mely platform mit tud nyújtani, vedd igénybe a próbaidőszakokat, hogy jobban megismerhesd őket, és ezután válassz közülük – feltéve, ha nem saját fejlesztésű webáruházad lesz.

Az egyik legnépszerűbb és leginkább felhasználóbarát e-kereskedelmi platform a Shopify. A kezdők számára jó választás lehet, és azoknak is, akik egy stabil felületre szeretnék költöztetni meglévő online áruházukat. Igényeidnek megfelelő e-kereskedelmi alkalmazások sokaságát is megtalálhatod felületükön.

8. Célkitűzés: havi bevétel aránya

A cél mindig lebegjen a szemed előtt. Bármit is teszel webáruházad működtetése kapcsán, mindig tudd, mit szeretnél vele elérni. Tisztában kell lenned vele, legalább megközelítőleg, hogy mennyi pénz tudsz vagy kellene szánni marketingre, alkalmazottakra, a webáruház fejlesztésére, stb.

Először is, készíts egy listát a kiadásaidról, az egyszeri és folyamatos költségekről, ráfordításokról is. Fentebb, a legelső pontban arról olvashatsz, hogy megengedheted-e magadnak a webáruház-indítást, -üzemeltetést. Az abban található felsorolást használhatod alapként listád elkészítése során.

Ha tisztáztad a kiadások nagyságát, meghatározhatod, hogy mekkora nyereség elérése a célod vállalkozásoddal, havi szinten. Ez az összkiadásod és a bevételed közötti különbség lesz.

Miért fontos mindezek előzetes meghatározása, és a célkitűzés? Azért, mert biztosnak kell lenned abban, hogy nem fogsz több pénzt költeni annál, mint amit megengedhetsz magadnak/vállalkozásodnak. Továbbá, jó, ha különböző stratégiák felállításával olyan havi bevételre és nyereségre tudsz szert tenni, hogy vállalkozásod hosszú távon életben maradhasson.

Stratégiák

9. Marketingtevékenység

Webáruház-indítás esetén tudnod kell, hogy milyen marketingtevékenységek szükségesek a sikerhez. Itt nem csak a fizetett hirdetésekről van szó. Ugyanúgy a marketinghez tartoznak az emailek, hírlevelek küldése, közösségimédia-bejegyzések közzététele. Egy webáruház üzemeltetése esetén folyton lesznek feladataid, nem ülhetsz, és várhatod a sült galambot! El kell érned a potenciális vásárlókat valahogy, és meggyőzni őket arról, hogy rendeljenek tőled.

Ha nem küldesz emaileket a rendelésekről, a regisztrációról, és nincsenek hírleveleid termékajánlatokról és hasznos tippekről, infókról az árucikkeid kapcsán, akkor bele se kezdj az e-kereskedelmi vállalkozás indításába. Találj egy megfelelő e-mailküldő alkalmazást vagy szoftvert, amely segít neked a technikai folyamatokban, hogy aztán neked csak meg kelljen írni az üzenetek tartalmát és képeket készíteni hozzá.

Mi az a marketingtevékenység, amire nem kell pénzt áldoznod? Ez bizony a keresőoptimalizálás, amit angol nevén SEO (Search Engine Optimization) is hallhattál már. Ennek segítségével hosszú távú stratégián dolgozhatsz, amely segít abban, hogy a keresőmotorokon, mint a Google, az első találatok között jelenhess meg.

Marketingstratégiádat fizetős elemekkel is kibővítheted. Ilyen például az, hogy a keresési eredmények legtetején jelenj meg hirdetésként a keresőmotorokon, vagy a közösségimédia-hirdetésekről is beszélhetünk. Tervezd meg a marketing és hirdetési stratégiáidat jól, és ne feledkezz meg a nyerő vizuális megjelenés fontosságáról sem. A már webáruházadat ismerő embereknek egy pillantás alatt rá kell jönniük, hogy egy-egy Facebook- vagy Instagram-bejegyzés hozzád tartozik, ez igaz a hirdetésekre, és magára a weboldaladra is.

Milyen más eszközöket vethetsz be az eladásaid fellendítése érdekében, valamint, hogy “rajongóid” lehessenek? Az ajándékok, leértékelések, különleges ajánlatok csak néhány azok közül, melyeket említeni lehet. Mint láthatod, a marketingtevékenység nem csak közvetlenül a webáruház-indításnál fontos, hanem folyamatosan az lesz!

10. Nézz szét a versenytársaknál!

Webáruház-indítás előtt célszerű lehet szétnézni azoknál a webáruházaknál, akikre versenytársadként tekintesz (majd), ahhoz, hogy tudd, hogyan tudsz hozzájuk képest valami újat, valami mást ajánlani a vásárlók számára. Emellett persze, ha a tevékenységüket megnézed, arról is vonhatsz le következtetéseket, hogy miben sikeresek, és néhány ötletet el is csenhetsz, de vigyázz, ne másold le őket teljesen. Legyél jobb, legyél más!

Egy átfogó versenytárselemzés, piaci elemzés segítségedre lehet abban, hogy a saját üzleti stratégiáidat megfogalmazd, felállítsd, például a termékkínálat, a marketingtevékenység, vagy az üzenetmegfogalmazás vonatkozásában. Mi másra használhatod még ezt? Egyebek mellett, hogy milyen szállítási feltételeket biztosíts, vagy hogy milyen beszállítókkal dolgozz együtt.

A versenytársaidat (eleinte, akiket majd annak fogsz tekinteni) jól kell tudnod meghatározni. Nagy áruházak vagy világszinten ismert márkák nem lesznek a versenytársaid (az elején legalábbis biztosan nem). Képtelenség velük versenyezned. Éppen ezért fontos, hogy minél egyedibb termékeket kínálj. Találj egy olyan termékkategóriát, amellyel a célpiacod nem telített.

Tennivalók a webáruház-készítés során

Milyen további tényezőkkel kell még foglalkoznod?

Mostmár biztosan látod, hogy a webáruház-indítás nem gyerekjáték. Akár azt is mondhatnánk, hogy az indulással és üzemeltetéssel kapcsolatos teendők listája szinte végtelen. Az alább felsorolt tényezőkkel is érdemes lehet foglalkoznod webáruház-indítás esetén, a fenti 10 pont mellett.

  • Termékvisszaküldési politika (beszélj annak részleteiről a dropshipping beszállítóddal, hogy a visszaküldéseket hogyan fogjátok együtt menedzselni)
  • Bankkártya feldolgozások
  • Szállítási részletek (szállítócég, szállítási díj, hova szállítasz – a magas szállítási költség elriaszthatja a látogatókat)
  • Logisztikai stratégiák
  • SEO (segít a forgalomgenerálásban, ingyen, és hogy a keresési találatokban minél fentebb jelenj meg)
  • Felhasználóbarát weboldal

A gondos előtervezés a webáruház-indítás alapköve. Fogj egy tollat és egy füzetet, és írd le az ötleteidet, hogy azok összessége egy helyen lehessen, és hogy ne feledkezz el egyről sem. Az elején még lehet, hogy úgy érzed majd, sötétben tapogatózol, de a kemény munka és a tanulásra fordított idő kifizetődő lesz majd vállalkozásod számára. Utolsó gondolatként szeretnénk még egy fontos útravalót adni neked: mindenképp egyeztess egy hozzáértő könyvelővel és ha kell, egy e-kereskedelemben jártas, valódi szakemberrel, hogy a hivatalos elintéznivalókkal, és minden szükséges tennivalóval kellőképpen tisztában lehess. Mindezek után, mire a webáruház-indításra kerül a sor, biztonságban, és magabiztosnak érezheted magad.

Termékeket és beszállítókat keresel? Próbáld ki a Syncee-t most, ingyen!

Share this post

Related posts