Egy dropshipping webáruház indítása izgalmasan hangzik mindenkinek, aki vállalkozó szellemű, és nyitott az e-kereskedelem felé. Mivel az online vásárlás iránti igény egyre nő, így az e-kereskedelmi vállalkozások száma is emelkedik, ami pedig a dropshipping üzleti modellen alapuló áruházak piaci térnyerésének bővüléséhez vezet.
Hazánkban a dropshipping jelentését mai napig kérdések övezik. Bár az elmúlt néhány évben már itthon is egyre több dropshipping piaci modellel foglalkozó kereskedő és beszállító jelent meg, még mindig magas azok száma, akik vagy nem hallottak róla még egyáltalán, vagy a kifejezéssel már találkoztak, de a jelentésével nincsenek tisztában. Alább a dropshipping webáruház indításának legfőbb lépéseiről olvashatsz.
Tartalom:
- A dropshipping jelentése
- A dropshipping előnyei és hátrányai
- Dropshipping webáruház indításának 7 legfőbb lépése
A dropshipping jelentése
A dropshipping egy online kereskedőknek szóló piaci modell. A viszonteladónak, tehát a webáruház-tulajdonosnak nem kell a termékekbe pénzt fektetnie, nem kell előzetesen készletet felhalmoznia. Beszállítói partnere termékadataival fogja weboldalát feltölteni, virtuális készlete lesz. A beszállító csak azt a terméket adja át a futárszolgálatnak, amit éppen megvásárolt egy vevő a viszonteladó webáruházában. Ezt a terméket hagyományosan közvetlenül a vásárlónak küldi a beszállító, tehát a kiskereskedő az árucikkel nem is találkozik. A termékért a vásárló a viszonteladónak (webáruháznak) fizet, a viszonteladó pedig a beszállítónak.
Az előzetes tőkebefektetés egy dropshipping modellen alapuló webáruház esetében is szükséges, nem lehet annak működtetésébe belekezdeni, és azt fenntartani teljesen nulla tőkével. Természetesen, a ráfordított összeg alacsonyabb, mintha hagyományos nagykereskedőkkel való együttműködésről lenne szó. A logisztikán is sokat lehet spórolni, azon belül az idő, munka és pénz tekintetében is.
A viszonteladó profitját a termék nagykereskedelmi/dropshipping ára, és a viszonteladó webáruházában feltüntetett fogyasztói ár különbsége jelenti.
A dropshipping előnyei és hátrányai
Egy dropshipping webáruház indítása, és maga az üzleti modell több előnnyel és hátránnyal jár. Mindenkinek maga kell eldöntenie, hogy megfelelők-e számára a modellhez tartozó feltételek. Alább röviden olvashatsz ezekről a pontokról általánosságban. Ahhoz, hogy nagyobb esélyekkel indulj viszonteladóként, fontos, hogy valódi beszállítókkal dolgozz, valamint, hogy olyan termékeket árulj, amitől a piac nem telített. Kerüld az olcsó, silány minőségű termékeket, és kínálj olyan árucikkeket, amelyekre célközönségednek valóban szüksége van, ami érdekelné őket.
Előnyök:
- Alacsony kezdőtőke: nincs termékkészlet, nem kell arra pénzt szánni. Neked csak az egyéb költségekkel kell foglalkoznod, mint webáruház-fenntartása stb.
- Nincsenek logisztikai problémák, nincs raktár: nem halmozol fel termékkészletet, nem kell raktárt bérelned, nem kell a logisztikával foglalkoznod.
- Kis kockázat: főleg kezdő webáruházak esetében. Nem kell nagy pénzeket áldoznod előzetesen a termékekbe, amiket aztán meglehet, nem fogsz tudni teljességében eladni sikeresen.
- Szélesebb és könnyebben módosítható termékkínálat: mivel nincs fizikai termékkészleted, akár egyik napról a másikra is végezhetsz kínálatmódosításokat webáruházadban.
- Több lehetőség: dropshipping esetén nagyobb merítésből választhatsz termékeket, hiszen nincsenek fizikai kötöttségeid, és a dropshipping beszállítók száma is már jelentős. Azért arra figyelj oda, hogy minél közelebb legyen a beszállítód raktárának helye, hogy jó szállítási feltételeket tudj biztosítani.
- Kevesebb kötöttség: ez több szempontból is igaz. Egyrészt nem kell a termékek raktározásával foglalkoznod, és azért fizetned. Másrészt, nem vagy helyhez sem kötve: ez vonatkozik a beszállító raktárának helyére is, illetve arra is, hogy te, és a munkatársaid, ha csapatban dolgozol, otthonról megoldhatják a munkavégzést.
- Egyszerű indulás: dropshipping webáruház indításakor válaszd ki, mit szeretnél árulni, melyik beszállítótól, rakd össze a webáruházad – akár külsős segítség bevonásával –, marketingelj. Nem kell azon agyalnod, hogy miből mennyit halmozz fel, hol legyen a raktárad. Kevesebb pénzbeli befektetés szükséges.
- Automatizmus: a folyamatok, mint a termékadatfeltöltés, -frissítés, rendelések átszinkronizálása a beszállító oldalára mind már jól automatizálható folyamatok.
Hátrányok:
- Külön érkező termékek: Hiába egyesével érkeznek a rendelt termékek a beszállítótól, ha több partnerrel is dolgozol, akkor a vásárló – több cikk rendelése esetén – különböző napokon kapja meg a kívánt árucikkeit, és panaszlevelet fogsz kapni az első csomag után, hogy az hiányos. Megoldás: kérd magadhoz a termékeket, és hagyd, hogy azok bevárják egymást nálad, biztosíts rövid szállítási időt (a szállítási idő rövid tud maradha, ha saját lokációdban vannak a beszállítóid)
- Alacsony árrés: dropshipping esetén a beszállítók általában kisebb kedvezményt biztosítanak a viszonteladóknak. Ugyanígy, neked pedig nem szabad túl nagy árrést raknod a termékárakra, különben inkább máshonnan szerzik be a vásárlók a terméket. Megoldás: dolgozz valódi beszállítókkal, akik nem önmaguk is (sokadik) viszonteladói az adott termékeknek, így kedvezőtlen dropshipping árat biztosítva neked.
- Nincs ellenőrizhetőség: a termékekkel nem találkozol, így nem lehetsz abban biztos, hogy a csomag és az árucikk úgy érkezik a vásárlódhoz, amit úgy éreznél, valóban téged képvisel. Megoldás: rendeld magadhoz a termékeket, hogy ellenőrizhesd a termékek minőségét, állapotát, és hogy kis ajándékot tehess a csomagba. Bizonyosodj meg arról, hogy a használati utasítás is magyar.
- Hosszú szállítási idő: dropshipping esetén sokan tengerentúli vagy ázsiai beszállítókat választanak, így a szállítási idő igencsak hosszú. Megoldás: válassz olyan beszállítói partnereket, akiknek a raktára a te országodban, vagy a szomszédodban találhatók.
- Nagy verseny a webáruházak között: egyre több dropshipping webáruház indítása történik napjainkban, sokan megtalálják ugyanazokat a forrásokat is, így egyre nagyobb a verseny. Megoldás: válassz egyedi termékeket, célközönségednek megfelelőket. Mérd fel a piaci igényeket, ne menj a többiek után mindenben. Az eszedre (mit érdemes árulni) és a szívedre (te mit szeretnél árulni) is hallgass.
Dropshipping webáruház indításának 7 legfőbb lépése
Egy dropshipping webáruház indítása csupán néhány lépésből áll, azonban oda kell figyelned azoknak a helyes elvégzésére, és minél több forrást kell használnod a tanulási folyamat során. Korábban írtunk a dropshipping webáruház indításának legfőbb feltételeiről is, hasznos lehet az abban olvasható információk tanulmányozása is.
1. Dönts arról, hogy milyen terméket árulj!
Mielőtt belevágnál egy dropshipping webáruház indításába, az első és legfontosabb dolog, hogy döntsd el, mit szeretnél árulni. Lehet, hogy már van egy alapötleted, és innen származik a webshop nyitásának gondolata. Ebben az esetben mérd fel, hogy valóban egy piacképes, potenciálisan jövedelmező termékről, vállalkozásról, ötletről van szó.
Mit tehetsz a megfelelő niche- (célközönséged piacáról hiányzó, és jó piaci lehetőségeket magában rejtő), nyerő- vagy trendi termék megtalálásáért? Gondolkozz el, volt-e már bármi, amit te nem tudtál megkapni a helyi boltokban, webáruházakban, vagy volt-e ilyen az ismerőseid körében. A hobbidhoz köthető-e valamilyen szuper termék. Mit kínálnak mások a piacon. Mit látsz a közösségi médián, YouTube-on. Mi az, ami közel áll a szívedhez, és szenvedéllyel tudsz áruházad felé fordulni. Végezz piacelemzést, akár kérdőívek formájában is, hogy többet megtudj (ezeket akár Facebook-csoportokban is terjesztheted). Nézd meg Google Trends-en, hogy mekkora a keresettsége egy adott terméknek, témakörnek. Ne legyél egy a sok közül. Emelkedj ki termékkínálatoddal a tömegből. Amit kínálsz, legyen minőségi, egyedi.
2. Válassz beszállítót!
Ha már tudod, mit szeretnál árulni, akkor már csak egy megbízható beszállítót kell találnod a dropshipping webáruház indításához. Miről kell megbizonyosodnod a választás során? Először is, arról, hogy a cég biztosan szolgáltasson dropshippinget. Aztán, az is rendkívül fontos, hogy a beszállító raktára a célközönséged országában (vagy szomszédságában) legyen a rövid szállítási idő miatt. Beszélj a beszállítóddal az együttműködés összes részletéről, mielőtt árulni kezded a termékeit, akkor is, ha egy adott platformról egyenesen feltöltheted áruházadba a termékeket. Ezzel későbbi félreértéseket kerülhetsz el.
Továbbá, dropshipping webáruház indítása esetén ne válogass termékeket össze sok beszállítótól, hiszen más-más beszállítók különböző szállítási feltételeket tudnak biztosítani. Ha a vásárlód több terméket választ ki, és azok más cégektől származnak, akkor több csomagot fognak kapni, különböző napokon. Ez ellen annyit tehetsz, hogy először magadhoz kéred a dropshipping terméket a rövid szállítási időt biztosító partneredtől.
Hol találhatsz megbízható, ellenőrzött beszállítókat? Nézz szét a Syncee Marketplace-en, ahol több millió termék közül válogathatsz, melyek több száz dropshipping beszállítótól származnak a világ minden tájáról.
3. Dolgozd ki a stratégiádat!
Mielőtt hozzálátnál a dropshipping webáruház indításához, dolgozd ki stratégiáidat. Ezek több különböző területet kell, hogy érintsenek. Először is el kellett döntened, hogy milyen termékkört szeretnél képviselni webáruházaddal. Meg kell határoznod azt is, hogy ki a célközönséged, hogyan fogod őket definiálni, és elérni. Legyen terved arról, hogy a webáruházadat hogyan fogod üzemeltetni, ha többen vagytok a cégnél, ki miért felelős. Legyen egy jól kidolgozott marketingstratégiád is. Figyelj oda a logisztikai részletekre is.
Legyenek céljaid. Tudd, hogy mi a neved, mi az üzeneted az áruházaddal, miért nyitottad azt, miért pont azokkal a termékekkel, és mi az egésszel a célod. Emellett a havi bevétel, jövedelem kapcsán is legyenek céljaid, és dolgozd ki, hogy milyen stragiák alapján tudsz arra szert tenni, vezesd le az egyszer és folyamatos költségeidet, és a várható bevétel arányát is. Azért fontos a stratégiák megalkotása, hogy minden gördülékenyen menjen, és mindig tudd, mit hogyan és miért csinálsz. A különböző stratégiák mind összefüggnek.
4. Válaszd ki, hogy mely e-kereskedelmi platformon dolgozol majd!
Klasszikusan két lehetőséged van a dropshipping webáruház indítása során annak felépítésére. Választhatod, hogy vagy saját fejlesztőkkel készítteted el a weboldaladat, vagy pedig egy e-kereskedelmi platformon fizetsz elő, hogy a webáruház-építés egyszerű lehessen. Olvass utána, hogy az egyes platformok mit tudnak nyújtani, milyen előnyei vannak. Vedd igénybe a próbaidőszakot, hogy jobban megismerd őket.
Például, jó választás lehet a Shopify, amely a világ egyik legismertebb és legfelhasználóbarátabb e-kereskedelmi platformja. A Shopify jó választás kezdők és haladók számára is. Ha már van webáruházad, és a váltáson gondolkozol, Shopify-ra átültethető az oldalad. Magyarországon sokan választják a Shoprentert is, hiszen ez a platform magyar nyelven érhető el, a beállítások megértése sokaknak így egyszerűbb lehet.
Érdemes alkalmazásokat is telepítened weáruházadba egyenesen a választott e-kereskedelmi platform alkalmazás áruházából, munkád megkönnyítése érdekében.
5. Építsd fel webáruházadat!
El is jutottunk a technikai folyamatokhoz a dropshipping webáruház indítása során. Fel kell építened azt. Válassz magadnak egy találó nevet, és regisztráld be a domainedet, regisztrálj a választott e-kereskedelmi platformra, telepítsd a szükséges alkalmazásokat – például termékkereső, termékfeltöltő-, és frissítő appok –, dönts a dizájnról (használt színek, betűtípusok, vizuális elemek, weboldal kinézete stb). Nézz utána annak, hogy hogyan kell a szükséges folyamatokat elvégezned, tanulj cikkekből, videókból, és az adott platform Help Centeréből. A másik lehetőség pedig az, hogy egy szakértő csapatot kérsz meg a webáruház felépítésére.
6. Foglalkozz a hivatalos, jogi elintéznivalókkal!
Dropshipping webáruház indításakor nagyon fontos, hogy megtedd a szükséges hivatalos és jogi elintéznivalókat. Vedd fel a kapcsolatot e-kereskedelmi szakértővel, könyvelővel és ügyvéddel is, utóbbiak legyenek szakosodottak az internet, e-kereskedelem témakörében, és ismerjék a dropshippinget. Vállalkozásodat be kell majd regisztrálnod, a továbbiak kapcsán pedig engedd, hogy a könyvelőd fogja a kezedet. Ne menj a fórumokon, csoportokban olvasható információk után vakon.
7. Kezdd el a marketingtevékenységedet!
A marketing segít abban, hogy látogatókat szerezz, őket vásárlókká fordítsd, és rendeléseid számát pedig növeld. Dolgozz ki stratégiát is marketingtevékenységedhez a dropshipping webáruház indításának során. Legyél jelen az összes fontos közösségimédia-felületen, mint a Facebook és Instagram, posztolj rendszeresen. Legyen egy adott vizuális irány amit képviselsz.
A marketinghez tartoznak a közösségimédia-bejegyzések, emailek és hírlevelek küldése (regisztrációról, akciókról, ajánlatokról, tippekről-tanácsokról stb. – ehhez találj egy jó emailküldő programot). A keresőoptimalizálásra (SEO) nem kell pénzt áldoznod, csupán időt. Ez egy hosszú távon megtérülő, folyamatos munkával járó tevékenység. Ami pedig a fizetős elemeit illeti a marketingstratégiádnak, beszélhetünk keresési hálózatos Google Ads hirdetésről és egyéb Google hirdetésekről (például videós, emailes, Google Shopping), valamint Facebook Ads és Instagram hirdetésekről. Ha pedig csomagot küldesz vásárlóidnak, mindig rejts el benne valami kis ajándékot, és üdvözlőlapot. Legyenek különleges ajánlataid is! Fontos, hogy a vevőköröd szemében szimpatikus webáruházzá válj.
Dropshipping webáruház indításán gondolkozol?
Ha dropshipping webáruház indítása a célod, akkor valószínűleg termékeket, beszállítókat is keresel hozzá. A Syncee Marketplace egy olyan B2B platform, ahol megbízható beszállítók több millió terméke közül válogathatsz. Az automatikus, napi szintű termékadat-frissítésről a rendszer gondoskodik, sőt, az Auto Rendelés funkciót is elérheted!