Ha webáruház indításán gondolkozol, és termékeket keresel, vagy meglévő online üzleted kínálatát szeretnéd bővíteni, akkor jó opció lehet számodra a dropshipping beszállítókkal való együttműködés. Hogyan érdemes velük együtt dolgozni, és mi alapján ajánlott partnert választani webáruházad számára? Tudd meg cikkünkből!
Először is, tegyünk egy rövid áttekintést arról, hogy mi is az a dropshipping. A dropshipping egy online kereskedőknek szóló piaci, kereskedelmi modell. Ahhoz, hogy a viszonteladó termékeket árulhasson, nem kell készletbe pénzt fektetnie, hiszen – hagyományos módon – a beszállító közvetlenül a fogyasztónak küldi majd az általa megrendelt terméket. A kiskereskedőnek nem kell a logisztikával, a raktározással foglalkoznia. Mondhatni virtuális készlete lesz; a beszállító termékadataival tölti majd fel webáruházát. A vásárló a kiskereskedőnek fizet a termékért, a kiskereskedő pedig a beszállítónak fog. A viszonteladó profitját a termék nagykereskedelmi/dropshipping ára, és a kiskereskedő webáruházában feltüntetett fogyasztói ár különbsége adja.
Azt azonban nem szabad gondolni, hogy nulla előzetes tőkebefektetéssel elindítható és fenntartható egy webáruház, akkor sem, ha az dropshipping modellel dolgozik. Természetesen, a ráfordított összeg alacsonyabb egy ilyen online shop esetében, mintha hagyományos nagykereskedővel való együttműködésről lenne szó, hiszen a logisztikán és a termékkészletbe való pénzbefektetésen sokat lehet spórolni. Azonban, ott lesznek egyéb költségek, mint az e-kereskedelmi platform és az alkalmazások havi előfizetői díja, az üzemeletetési költségek, marketingköltség, és még számos egyéb faktor.
Tartalom
- Mi alapján válassz dropshipping beszállító partnert?
- Hogyan dolgozz együtt dropshipping beszállítókkal?
- Hol találsz dropshipping beszállítókat?
Mi alapján válassz dropshipping beszállító partnert?
Amikor dropshipping beszállító partnert választasz webáruházad számára, akkor számos olyan tényező van, amit figyelembe kell venned ahhoz, hogy megtalálhasd a megfelelő céget termékeid forrásaként. Fontos minden részletnek utána nézni, és nem fejest ugrani semmiben információk nélkül, hogy elkerülhesd azt, hogy később megégesd magad. Mik is azok a tényezők, amiket figyelembe kell venned, amiket szem előtt kell tartanod a dropshipping beszállító partner kiválasztása során?
1. Válassz valódi beszállítót
Fontos, hogy olyan partnert válassz, aki valódi dropshipping beszállító, saját termékekkel, aki akár saját maga készíti a kínált árucikkeket. Nézz a beszállító után, csekkold a weboldalát, beszélgess vele, és bizonyosodj meg róla, hogy nem csak egy olyan áruházról van szó, aki önmaga is sokadik viszonteladója az adott termékeknek, a sokadik árrést rakva azokra.
2. Közeli raktár a rövid szállításért
Amikor dropshipping beszállítót választasz, akkor rendkívül fontos, hogy a partnered raktára legyen közel hozzád és a célközönségedhez, hogy rövid szállítási időt tudj biztosítani. A vásárlók “azonnal” szeretnék megkapni a termékeiket, így ha te más kontinensről választasz beszállítót, aki 2-3 hét kézbesítési időt biztosít, akkor kicsi az esélye annak, hogy egy hosszú távon sikeres üzleted legyen.
Mindig bizonyosodj meg arról, hogy a leendő partnered szállítási feltételei igényeidnek megfelelők legyenek.
3. Csak néhány, vagy inkább egy beszállítóval dolgozz!
Miért is mondjuk ezt, amikor dropshippinggel annyira egyszerű minden, és beszállítók tömkelegétől lehetne összeválogatni termékeket a világ bármely pontjáról? A dropshippinget választhatod akkor, (a) ha új az áruházad, és még nincsenek termékeid, (b) ha vannak saját termékeid a saját raktáradban, de bővíteni szeretnéd a kínálatodat, és (c) ha már más beszállítókkal is dolgozol, de szintén több árucikket szeretnél kínálni vásárlóidnak.
Ha több forrásból érkezhetnek a termékek a vevőidhez, akkor előfordulhat, hogy ő például 5 terméket rendel, és azok egyébként öt különböző helyről származnak. A te saját raktáradból, és négy különböző dropshipping beszállítótól. Öt különböző szállítási idő, díj és feltétel lesz, ami kiírásához valahogy eleget kell tenned. Mi a probléma? A vevő meglehet, hogy öt különböző napon fog öt különböző csomagot kapni, az első érkezése után pedig írni fog neked, hogy hiányzik néhány rendelt árucikk. Erre van megoldás persze. Ám, ha mindenképpen ragaszkodsz ahhoz, hogy a beszállítótól közvetlenül a vásárlóhoz érkezzen a termék, akkor ügyelj arra, hogy egy raktárból származzanak az árucikkek. Ez leginkább úgy valósulhat meg, ha csak egy dropshipping beszállítót választasz.
4. Kérd a termékeket magadhoz
Ne aggódj, ettől nem vész el a dropshipping varázsa. Ha az előző pontban említett példa, miszerint csak egy beszállítóval dolgozz együtt számodra nem megfelelő, akkor a vásárlóid érdekében kompromisszumot kell kötnöd. Tehát, azt valószínűleg el szeretnéd kerülni, hogy több termék vásárlása esetén a vevőid különböző napokon és módokon kapják meg a rendeléseiket. Ehhez tehát vagy csak egy dropshipping beszállítóval dolgozol együtt, vagy több partnert választasz, de utóbbi esetben magadhoz rendeled a termékeket. Raktárra és készletre nem lesz szükséged. Csak azt a terméket fogja kiszállítani neked a beszállító, amit a vevő éppen megrendelt. A garázsod, nappalid elegendő lesz az éppen érkező néhány termék tárolására az elején.
Nálad bevárhatják egymást a termékek, amelyek több beszállítótól érkeznek. Egy csomagba rakhatod őket, valamint egy kis ajándékot, üdvözlőlapot is mellé csempészhetsz. Válassz helyi beszállítókat, akik rövid szállítási időt tudnak biztosítani, így miután te is átadtad a futárszolgálatnak a csomagot, a vevődhöz továbbra is rövid időn belül megérkezik, amit rendelt.
Ha mégis azt szeretnéd, hogy a beszállítók közvetlenül a vásárlónak szállítsák a terméket, és ragaszkodsz ahhoz, hogy több beszállítód legyen, válassz csak 2-3-at, és építs velük szoros partneri kapcsolatot. Ne legyenek teljesen idegenek számodra a partnereid, ami előfordulhat akkor, ha például 15 random nagyker termékét töltöd fel.
5. Legyen piaci igény a kínált termékekre
Amikor dropshipping beszállító partnert választasz, bizonyosodj meg arról, hogy a termékek, amiket kínál, és amiket te értékesíteni szeretnél valóban olyanok, amikre a célpiacodnak igénye van. Olyan termékek legyenek elérhetők a webáruházadban, amik iránt te is érdeklődsz, például hobbidhoz köthetők, de arról se felejtkezz el, hogy piaci igény nélkül nehézkes lesz az eladás. A termékek minősége is nagyon fontos. Tanácsos akár példatermékeket is magadhoz rendelned mielőtt valóban árulni kezded a beszállítód kínálatát.
6. A technikai megvalósítás lehetséges legyen
Mikor webáruház indításába vágsz, el kell döntened, hogy saját fejlesztésű weboldalad lesz, vagy egy e-kereskedelmi platformon hozod létre azt. Minden esetben oda kell figyelned arra, hogy a választott beszállítód termékadatait könnyedén fel tudd tölteni a webáruházadba, és a napi szintű ár- vagy például készletszám-változások is automatikusan szinkronizálva lehessenek. Ehhez valószínűleg egy alkalmazást, szoftvert kell majd használnod. Ha például Shopify, Shoprenter, WooCommerce, Wix, BigCommerce, Ecwid by Lightspeed vagy Jumpseller platformokon szeretnéd az oldaladat elindítani, akkor a Syncee segít neked mind a termékek és dropshipping beszállítók találásában, mind pedig az automatikus termékadat-feltöltési, -frissítési folyamatokban, és rendelésiadat-szinkronizációban. A Syncee számos problémádra nyújt megoldást.
7. Beszélj a beszállítóval!
Mielőtt értékesíteni kezded egy dropshipping beszállító termékeit, érdemes beszélned vele az együttműködésről, akkor is, ha egy adott alkalmazáson, platformon keresztül pillanatok alatt feltöltheted a cég termékeit webáruházadba. Ha kérdéseid adódnak a termékek, a szállítás, a garancia vagy bármi kapcsán, akkor írj üzenetet a leendő partnerednek, vagy hívd fel. Így elkerülheted azt, hogy később egy félreértésből nagy probléma legyen. Ajánlott szoros partneri kapcsolatot kialakítani beszállítóiddal.
8. Termékek a célközönséged nyelvén
Amikor dropshipping beszállítót választasz, figyelj oda arra, hogy a célközönséged számára érthető nyelven elérhetők legyenek a termékadatok. Sok-sok beszállító között válogathatsz, és bár lehet, hogy a termékeik szuperek lennének az áruházadba, és még a szállítási feltételek is kedvezők, a termékadat lehet, hogy a célközönéged nyelvén nem elérhető. Ebben az esetben vagy megkérdezed a beszállítót, hogy nincs-e véletlenül termékadata más nyelven, vagy pedig lefordítod azokat te magad, vagy megkérsz erre valakit. Ha egyik sem opció, akkor válassz másik leendő partnert. Itt is kirajzolódik a lokális partnerek fontossága.
9. Megbízható szolgáltatás, gyors ügyfélszolgálat
Szintén rendkívül fontos, hogy olyan partnert találj, aki megbízható szolgáltatást tud neked és a vásárlóidnak nyújtani, aki nem fog lelépni, aki betartja a szállítási feltételekben írtakat. Mielőtt egyáltalán értékesíteni kezded a termékeit, megbizonyosodhatsz arról, hogy az ügyfélszolgálat gyorsan visszajelez kérdések esetén, és készséges is. Kérdezd meg a céget, hogy milyen email címen vagy telefonszámon tudod őket leggyorsabban elérni, ha bármi probléma vagy kérdés merül fel. Emellett pedig az is mérvadó lehet egy beszállító választása során, hogy a garanciális, visszaküldési feltételeik mennyire találkoznak az igényeiddel.
10. Minőségi termékek
Mi más, ha nem a minőségi termékek értékesítése lenne egy áruház esetében a legfőbb érték a hosszú távú siker eléréséhez? Akkor fognak téged választani újra és újra a vevőid, hogyha olyan termékeket árulsz, amire valóban van igényük, ami érdekli őket, ami kedvező áron elérhető, és aminek a minősége nem silány. Dropshipping beszállító partnered választása esetén kérj magadhoz akár termékmintát is, hogy megbizonyosodhass arról, amit árulni készülsz, azért te is adnál ki pénzt.
11. Tudd, kivel célszerű együtt dolgozni
Végül, de nem utolsó sorban beszéljünk arról, hogy milyen méretű beszállítói céggel célszerű együtt dolgoznod. Először is, függ ez attól, hogy a te üzleted piaci mérete mekkora, hogy kezdő vagy a kereskedelemben, vagy már évek állnak mögötted, illetve hogy még csak most keresel termékeket az első eladásokhoz, vagy már van meglévő, stabil kínálatod. Olyan partnert válassz, aki a “te szinteden áll”. Ha kezdő vagy, és nem tudsz felmutatni egy működő webáruházat, akkor ne a legfelsőbb kategóriájú luxustermékeket keresd, hiszen úgy az indulás neked is hatványozottan nehéz lesz. Kell egy kölcsönös bizalom beszállító és viszonteladó között. Persze, semmi sem lehetetlen, de próbálj racionális maradni a döntéshozatal során.
Hogyan dolgozz együtt dropshipping beszállítókkal?
Mielőtt feltöltöd egy dropshipping beszállító termékeit az online áruházadba, fontos lehet, hogy beszélj a céggel, hogy elkerülhesd a későbbi félreértéseket.
- Ha csak egy beszállítód van, a beszállító küldheti a terméket közvetlenül a vásárlónak.
- Ha több partnertől kínálsz termékeket áruházadban, akkor először kérd a termékeket magadhoz, hogy a vevő által összeválogatott összes termék egy csomagban érkezhessen meg hozzá. Ha mégis a vásárlóhoz kérnéd a terméket, akkor tényleg csak 2-3 beszállítóval alakíts ki szoros partneri kapcsolatot, és ne 15 számodra teljesen ismeretlen dropshipping beszállító termékét kínáld.
- Ne feledd, az áruházadban te csak egy adott szállítási feltételt, díjazást állíthatsz be és írhatsz ki oldaladra. Több partner esetén a különböző beszállítók feltételeit össze kell fésülnöd, és szükség esetén beszélned is kell velük egyeztetések kapcsán.
Hogyan vedd fel a kapcsolatot egy beszállítóval?
Ha már választottál egy partnert, akit ráadásul a Syncee Marketplace-en találtál, és kérdéseid vannak, az alábbi módokon érheted el őt. Ha egyszeri próbálkozásra nem kapsz visszajelzést, vagy nem veszik fel a telefont, mindig próbálkozz később újra. Ott is emberek dolgoznak!
- Telefon
- Facebook Messenger
- Syncee Messenger (applikáción belüli chatfelület)
- Beszállító weboldalán található üzenetküldő-doboz
- Beszállító weboldalán található élő chat
Hol találsz dropshipping beszállítókat?
A legelső, amit valószínűleg megteszel dropshipping beszállítók után kutatva, hogy a Google keresőben próbálkozol megfelelő kulcsszavakat használva. Használd a dropshipping kifejezést, és az adott termékkategória nevét is, mikor éppen keresést indítasz, de a nagykereskedés kulcsszóval is jó úton indulhatsz. Milyen más lehetőségeid vannak? Nos, Facebook-csoportokban is keresgélhetsz, de van ennél egy célirányosabb megoldás is, ha webáruházadat a Shopify, Shoprenter, WooCommerce, Wix, BigCommerce, Ecwid by Lightspeed vagy Jumpseller e-kereskedelmi platformok valamelyikén működteted.
A Syncee Marketplace egy B2B (Business-to-Business) platform, amely összeköti a beszállítókat és a kereskedőket. Amellett, hogy ez az e-kereskedelmi alkalmazás automatikus termékadat-feltöltést, és -frissítést végez napi szinten, valamint a rendelési adatok automatikus szinkronizációjáért is felel, egy kiterjedt piacteret is biztosít a használói számára. A Syncee Marketplace-en több millió terméket találhatsz megbízható beszállítóktól, hazánkból, és a világ számos más pontjából. Számos szűrőt beállítva van lehetőséged a számodra legmegfelelőbb termékek és beszállítók megtalálására. Itt válogathatsz a termékek közül egyesével, de tömeges termékkezelésre is van lehetőség természetesen.